Sevgili Veliler,

Yaşamımızdaki en kıymetli varlıklarınızın çocuklarınız olduğunu çok iyi biliyorum. Çünkü bu duyguyu bir baba olarak fazlasıyla bende hissediyorum.

Sınav süreçlerine hazırlanan çocuklarınızın niyet olarak yanında olduğunuzdan hiç şüphem yok. Ancak burada önemli olan bir konu, çocuklarımızın ne hissettiğidir. Unutmamamız gereken en önemli şey çocuklarımızın da bireysel varlıkları vardır. Sınava çocuğumuzu hazırlarken, ruhsal hayatlarına zarar verememeye dikkat etme sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz vardır. Bu evlatlarımızın ileride yaşayacakları hayat ve davranış biçimlerinin hiçbiri tesadüfen olmayacaktır. Çünkü evlatlarımız şu sıralar kendi yaşamlarını inşa etmektedirler. Siz anne, babalar ve biz öğretmenler tabii ki sahiplenmeliyiz. Ancak sahipleri olmadığımızı, onların da bireysel varlıklarının olduğunu hiç unutmamalıyız.

Hazırlık süreçlerinde çocuklarımızın bedenlerinde kendilerinin yaşamalarına müsahade edip, geçmişte türlü gerekçelerle kendi yapamadıklarımızı ya da yaptıklarımızı onlara yüklememeliyiz. Unutmayalım ki ruhları ve bedenleri kendilerine aittir ve aksi durum hayat başarılarını ve mutlu bireyler olmalarını olumsuz etkilemektedir.

Çocuklarımızın sınava gireceği gün;

  • Gerilimden uzak tutmanızı,
  • Aile büyüklerinin kaygı düzeyini artırıcı konuşmalarından uzak tutmanızı,
  • Sınav öncesi gece uyku saati baskısı yapmamanızı,
  • Sınav sabahı,sınav taktikleri verme çabasında olmamanızı,
  • Sınav çıkışı bitmiş sınava ait durum sorgulaması yapmamanızı,
  • Haziran ayında bundan daha önemli bir sınava daha gireceklerini unutmamanızı,
  • Başka çocuklarla ya da kendimizle asla kıyaslanmak istemediklerini,
  • Sen kazansan da,kazanamasan da biz seni seviyoruz.
  • Boşver senin sağlığın önemli cümlelerini duymak istemediklerini bilmelisiniz.

***Her zaman yaptığınız gibi sadece sevginizi göstermenizi öneririm. Sadece sözlerinize değil,gözlerinizin ve bedeninizin ne söylediğine de dikkat edeceklerini unutmamanınızı tavsiye ederim.

Çocuklarınıza güvenmenizi ve asıl kıymetin kendilerinin olduğunu ve hayat  mücadelelerine değer verdiğinizi göstermeniz durumunda çocuğunuz başarıya gidecektir, şüpheniz olmasın.

Bu zorlu yaşam yolculuğunda,evlatlarınıza başarılar diliyorum,

Sevgilerimle,

mk

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir