Sevgili YGS adayı öğrenciler,

Pazar günü gireceğiniz sınav yaşamınız adına önemli bir sınavdır. Ancak herşeyin başladığı ya da bittiği bir sınav değildir.Bu nedenle bu sınava olması gerekenden daha fazla bir anlam yüklememenizi öneririm.

Zaman zaman girmiş olduğunuz sıradan sınavlarda bile yapamadığınız bazı soruları sınav çıkışı çözebilmişsinizdir. Bunun nedeni sınav anında kaygı düzeyinizin artmış olmasıdır. Kaygı düzeyi artan kişide bilişselleri davranışa dönüştürme zorluğu yaşanır. Sınav sonrası kaygı düzeyi normalize olunca bilişsellerin davranışa dönüşüm sorunu ortadan kalkar. Böylece kolayca çözüm gerçekleşir. İşte bu nedenle sınav anında olabildiğince kaygılanmamaya çalışmalısınız. Çünkü yaşamınızda hayata ait bir mücadeleniz varsa,mutlaka yaşam başarınız gerçekleşecektir. Bu başarı emin olun ki yalnızca bir sınav sonucu ile gerçekleşemez.

Sınav anında zaman yönetimi YGS sınavının en hassas anahtarıdır. Çünkü bu sınavda zaman kısıtı en önemli baskıyı oluşturur. Sınava daha önce denemelerde test ettiğiniz bilgilerinizin ışığında,en kuvvetli olduğunuz ders hangisi ise onun testi ile başlamalısınız. Çünkü moral motivasyonunuz ve zaman yönetiminiz açısından bu çok önemlidir. Zorlandığınız testlerden başlamanız durumunda ciddi zaman kayıpları yaşayıp,yetiştirememe telaşına kapılma durumu gerçekleşir. Bu durumda kaygı artacak ve konsantrasyonunuz bozulacaktır. Başarınız için kendinize en çok güvendiğiniz testten başlamanız, bu durumu lehinize çevirir.

Sınav sorularını okurken, altı çizilmiş yerlere çok dikkat ederek okumalısınız. Çünkü sorunun çözüm anahtarı orada gizlidir. Ayrıca soruların altında parantez içi bilgilerde çözüm adına çok önemlidir. Çözemediğiniz soruları bir an evvel geçip başka sorular çözüp geri döndüğünüzde üstünü tamamen silip yeniden düşünün. Önceki varsayımlarla başlamayın. Eğer o varsayımlar doğru olsaydı çözmüş olurdunuz zaten. Bu nedenle soruyu yeniden düşünmek çok daha faydalı olacaktır.

Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hayatınızda kıymetli olan şeyin sınav değil, kendiniz olduğunu unutmamanızı tavsiye ediyorum. Eğer kendinize hak ettiğiniz kıymeti verirseniz yaşamda bu ya da başka sınavlarda sizi mutlu edecek sonuçlara ulaşacaksınız. Bu sınav öncelikli olmak üzere yaşamınızda başarılar diliyorum.

Sevgilerimle,

mk.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir